علت به وجود آمدن لک های پوستی


شایع ترین علت بروز لک نور آفتاب است و شایع ترین نوع لک، لک بارداری که بیشتر در خانم ها به رنگ قهوه ای و به تدریج ظاهر می شود و برخی از خانم ها نیز که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند نیز دچار همین لک ها می شوند .

کک و مک از 5 سالگی ظاهر می شود این لک ها مخصوصا در افرادی که پوست روشن و موهای قرمز و چشمان آبی دارند بیشتر دیده می شود و با افزایش سن روشن تر می شود و در سنین بالا به دنبال تماس طولانی مدت با نور آفتاب و افزایش سن روشن تر می شود و در سنین بالا به دنبال تماس طولانی مدت با نور آفتاب و افزایش سن ظاهر می شود . برخی لک ها به دنبال کمبود ویتامین  B12 بروز می کند و این لک ها در افرادی که پوست تیره دارند شایع تر است، کمبود ویتامین A و کم خونی هم می تواند باعث بروز این مشکل شود مصرف قرص های ضد بارداری و برخی داروهای روان پزشکی باعث ایجاد لک قهوه ای روی پوست می شود، داروهای شیمی درمانی و داروهایی که پوست را به نور حساس می کند باعث بروز لک می شود ، بیماری هایی از جمله آسم، مشکلات کبدی، روماتیسم باعث ایجاد لک های تیره روی پوست می شود و برخی لک ها نیز به دنبال التهاب پوست ایجاد می شود پوست کسانی که دچار آکنه و زخم هستند و افرادی که لیزر می کنند اگر در تماس با آفتاب باشند پوستشان تیره می شود .

 

آیا می توان از بروز لک پیشگیری کرد؟

در مورد برخی لک ها بله اما برخی دیگر مشکل کک و مک ژنتیکی هستند و راه پیشگیری ندارند ، از بروز لک ناشی از داروها یا بیماری ها هم نمی توان پیشگیری کرد مگر اینکه بیماری رفع شود و توصیه میشود که بیشتر داروها را شب استفاده کنید تا حساسیت به نور بیشتر نشود .

یکی از راه های پیشگیری از بروز بسیاری از لک ها استفاده منظم از ضد آفتاب ها است که باید با توجه به SPF و نوع پوست فرد استفاده شود و قرار نگرفتن در نور شدید آفتاب بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد اظهر و استفاده از پوشش مناسب کلاه و عینک آفتابی و ضدآفتاب می تواند کمک کننده باشد .

درمان لک پوستی :

برای درمان برخی از لک های پوستی استفاده از لایه بردارها یا پلینگ شیمیایی سطحی با دوز مناسب توصیه می شود. استفاده از داروهای ضد لک یا روشن کننده و ترکیبات بی رنگ کننده نیز میتواند موثر باشد. گاهی درمان های موضعی کافی نیست و به درمان های لیزری یا ساب سیژن نیاز است در اینصورت باید حتما به متخصص پوست مراجعه کرد زیرا انتخاب درست پارامترها بسیار مهم است واقدامات نادرست باعث ماندگاری و پررنگ ترشدن لک می شود.

باید تمام روش های درمانی چه موضعی و چه لیزر با توجه به شرایط بیمار و رنگ پوست و وسعت و عمق لک انتخاب شود و طی درمان نیز باید از ضد آفتاب استفاده شود.

برای مبارزه با لک ترکیبات متنوعی وجود دارد که عبارتند از:

1-هیدروکینون: قوی ترین عامل ضد لک است که آنزیم تیروزیناز را مهار میکند و به این ترتیب جلوی تولید ملانین را میگرد.

2-عصاره شیرین بیان: از آنجا که مصرف هیدروکینون به صورت طولانی مدت امکان پذیر نیست و خود می تواند آسیب زننده باشد. از ترکیبات دیگری که عوارض کمتری دارند مانند عصاره شیرین بیان استفاده می شود این ترکیب هم آنزیم تیروزیناز را مهارمی کند.

3-اسید کوجیک: این ترکیب با مهار آنزیم تیروزیناز اثرات ضد لک خود را اعمال میکند.

4-آسکوربیک اسید: از آنجاکه ویتامین c آنتی اکسیدان است مانع از رسیدن اکسیژن لازم برای فعالیت آنزیم تیروزیناز میشود و بنابراین اثرات ضد لک و روشن کننده دارد.

5-آربوتین: مهار کننده تولید ملانین و جایگزین هیدروکینون میباشد. 

6-عصاره جلبک: که تولید عوامل ایجاد لک را مهار میکند.

 معمولا برای درمان لک ابتدا از ضد لک های حاوی هیدرو کینون به مدت 3 تا 4 ماه و سپس از ضد لک های فاقد هیدروکینون به مدت چندین ماه تا رفع لک استفاده میشود و گاهی به دلیل عمیق بودن لک ها درمان موضعی به تنهایی کافی نیست و بر درمان های دیگر نظیر لیزر و میکرودرم نیاز است واما برای تاثیر بهتر ترکیبات ضد لک لازم است که محصولات ضد لک حاوی ترکیبات لایه بردار هم باشند چون لایه بردار ها به نفوذ بهتر ضد لک ها کمک می کند وجود ترکیبات ضد آفتاب هم در محصولات ضد لک اثر بخشی آنها را بیشتر میکند.

کرم های روشن کننده و ضد لک بسیار متنوع است و شامل ترکیبات متنوعی می باشد برای نمونه چند ضد لک را به شما معرفی میکنیم و اینکه کدام یک به دلیل ترکیبات، اثر بخشی بهتری دارند.

1-ضد لک یونیتون 4 آیسیس:

10_2.jpg

این ضد لک حاوی ترکیبات ضد لک قوی است که انواع لک های ایجاد شده بر روی پوست از قبیل لک هایی که در اثر افزایش سن، به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب یا بر اثر مصرف برخی داروها به وجود می آید را از بین می برد این ضد لک برای افرادی که پوست حساس دارند مناسب است و به دلیل داشتن ویتامین  Cاز ملتهب شدن پوست جلوگیری می کند که حاوی ترکیباتی از جمله :

آلفا آربوتین : مهار کننده آنزیم تیروزیناز.

اسید سیتریک: لایه بردار ملایم جهت از بین بردن لک های سطحی و اثر روشن کنندگی طولانی مدت.

آسکوربیک اسید: ضد التهاب و روشن کننده و مهار کننده آنزیم تیروزیناز.

هیدروکینون: مهار کننده آنزیم تیروزیناز.

گلیکولیک اسید : لایه بردار و روشن کننده و مهار کننده آنزیم تیروزیناز.

کوجیک اسید : مهار کننده آنزیم تیروزیناز.

2- ضد لک نوکس وایت :

10_3.jpg

سرم ضد لک نوکس وایت حاوی ترکیبات موثر شامل عصاره برگ گیلاس، عصاره نرگس دریایی، ویتامین E و ویتامین C می باشد که بر تمام مراحل ساخت ملانین تاثیر میگذارد و سبب درمان لک و کاهش تیرگی خواهد شد این سرم با داشتن عوامل آنتی اکسیدان خاصیت رطوبت رسانی به پوست دارد و انرژی بخش نیز بوده این محصول را باید روزی 2 بار روی پوست تمیز صورت استفاده شود .

3- کرم تریو دی نوروا:

10_4.jpg

ترکیبات فعال این کرم سبب مهار ساخت ملانین در پوست می شود و لک های قهوه ای به صورت چشمگیری کاهش می یابد و پوست شفاف و یکدست می شود، این ترکیبات شامل :

عصاره شیرین بیان که بسیاری از محصولات برطرف کننده لک های پوستی از عصاره شیرین بیان در ترکیبات خود استفاده می کنند زیرا این ترکیب یکی از مناسب ترن ترکیب های شفاف کننده و مرطوب کننده پوست است .

ویتامین C که موجب تقویت عملکرد ضدلک تریو دی می گردد و موجب شفافیت پوست می گردد، این محصول را صبح و شب روی پوست تمیز استفاده نمایید .

4- وینوپرفکت کدلی :

10_5.jpg

سرم ضد لک وینوپرفکت کدلی سبب روشن شدن پوست و درمان لک های تیره می شود که شامل ترکیباتی از جمله وینی فرین که ضد لک و شفاف کننده بوده ، اسکوالن زیتون که خاصیت مرطوب کنندگی دارد، نعناع، زیره و گل گاو زبان می باشد، این محصول صبح و شب روی پوست تمیز استفاده نمایید .

5- ضد لک ملاسکرین دپیگمانت دوکری :

10_6.jpg

کرم ملاسکرین دوکری لک های قهوه ای تیره را با اثر اختصاصی بر ملانوسیت های فعال را درمان می کند و با عمل لایه برداری از پوست لک و تیرگی پوست را از بین می برد که شامل ترکیباتی از جمله گلایکولیک اسید که لایه بردار و بهبود دهنده نفوذ آزلائیک اسید می باشد ، آزلائیک اسید که ضد لک و آنتی اکسیدان و مهار کننده آنزیم تیروزیناز بوده و حاوی آلفا هیدروکسی اسید که در روشن نمودن لک و تیرگی پوست موثر بوده این محصول را شبی یک مرتبه روی پوست تمیز استفاده نمایید.

6- ضد لک استادرم:

10_7.jpg

ضد لک استادرم با داشتن ترکیبات فعال روشن کننده و درصد بالایی از ویتامین C ناهماهنگی رنگ چهره را برطرف میکند و پوست را روشن و شفاف می نماید و همچنین اثر بخشی دیگر محصولات را افزایش می دهد و حاوی ترکیبات چون عصاره شیرین بیان، ویتامین C، ریشه توت و گلوکزامین می باشد که در درمان لک موثر بوده و ملانین های از قبل ایجاد شده را حذف می کند، این محصول را صبح و شب روی پوست تمیز استفاده نمایید .

ضد لک یونیتون 4 آیسیس بخاطر داشتن ترکیبات اصلی ضدلک و لایه بردار چون هیدروکینون ، آلفا هیدروکسی اسید ، کوجیک اسید، گلیکولیک اسید و آسکوربیک اسید تاثیر بهتری برای برطرف شدن لک های پوستی شما دارد.

 

/ 0 نظر / 188 بازدید