اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب

استفاده از کرم ضدآفتاب بسیار مهم است. اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب این است که پوست شما را در مقابل تمام طیف های اشعه آفتاب حفاظت می کند. بهترین کرم ضدآفتاب، باید بتواند پوست تان را در مقابل اشعه های ماوراء بنفش UVA و UVB و اشعه مادون قرمز حفاظت نماید. وب سایت داروخانه آنلاین ارائه دهندۀ بهترین انواع کرم ضدآفتاب است و در زمینه انتخاب کرم ضدآفتاب کمک بسیاری به شما می کنند. اشعه های خورشید دارای طیف وسیعی از طول موج ها هستند که هر یک از آن ها می تواند به نحوی به پوست شما اسیب وارد کنند. در ابتدا به توضیح انواع اشعه ها و تأثیر هر یک از این اشعه ها بر روی پوست شما پرداخته و عامل محافظت کنندۀ پوست در کرم ضدآفتاب و اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب برای پیشگیری از این آسیب ها می پردازیم.

آسیب اشعه های UVA و UVB به پوست

اشعه مادون قرمز: طیف اشعه مادون قرمز بیشترین طول موج ها را داشته و عاملی است که در هنگام تابش آفتاب بر روی پوست ما احساس گرما ایجاد می کند. در روزهایی که شدت آفتاب زیاد است، میزان تابش اشعه مادون قرمز بر روی پوست زیاد بوده و ممکن است باعث التهاب و قرمزی پوست شما شود. یک کرم ضدآفتاب خوب می تواند از پوست شما در مقابل اشعه مادون قرمز حفاظت کرده و با مواد ضدالتهابی موجود در ترکیب کرم مانع از التهاب در اثر اشعه مادون قرمز می شود.

اشعه ماوراء بنفش UVA: طول موج دسته اشعه های ماوراء بنفش UVA از تمام رده اشعه های ماوراء بنفش بیشتر بوده و به راحتی از جو زمین رد شده و از سطح لایه بیرونی پوست هم عبور کرده و به لایه های زیرین پوست می رسد. زمانی که این اشعه به لایه های زیر پوست می رسد باعث آسیب رساندن به کلاژن و سلول های زیرین پوست شده و از طرف دیگر هم باعث از بین رفتن آب و رطوبت زیر پوست می شود. اشعه ماوراء بنفش UVA بیشترین تأثیر را در به وجود آمدن چروک، پیری و افتادگی پوست می باشد. به همین دلیل استفاده از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش UVA بسیار اهمیت دارد.

فاکتوری که در کرم ضدآفتاب نشان دهندۀ میزان محافظت کرم در برابر اشعه ماوراء بنفش UVA است، PA است که یک توسط یک روش ژاپنی به اسم میزان محافظت در برابر لک شدن پوست (PPD: Presistent Pigmentation Darkening) اندازه گیری می شود. فاکتور PA میزان محافظت در برابر تعداد ساعت تابش در برابر اشعه ماوراء بنفش UVA است. بیشترین میزان محافظت یک کرم ضدآفتاب در مقابل اشعه UVA آفتاب، +++PA است و کمترین میزان محافظت +PA است.

محافظت +PA: کمترین میزان محافظت پوست در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش UVA آفتاب بوده و هر کرم ضدآفتاب باید حداقل بین 2 تا 4 ساعت پوست شما را در برابر UVA حفاظت کند تا بتواند تائیدیه از وزرات بهداشت بگیرد. معمولاً کرم های ضدآفتاب شیمیایی این میزان محافظت را دارند. البته حتی در کرم های ضدآفتاب شیمیایی که در سال های اخیر تولید می شوند، کمی مواد ضدآفتاب فیزیکی هم استفاده می شوند تا میزان بیشتری از +PA در برابر UVA بدست آید.

 محافظت ++PA: نشان دهندۀ محافظت متوسط و معمولی در برابر تابش UVA است و این کرم های ضدآفتاب می توانند بین 4 تا 8 ساعت، لایه های زیرین پوست شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش UVA حفاظت کنند. اکثر کرم های ضدآفتاب شیمیایی موجود در داروخانه آنلاین به دلیل دارا بودن مقداری مواد ضدآفتاب فیزیکی می توانند به اندازه ++PA پوست شما را مراقبت کنند.

 محافظت +++PA: بیشترین میزان محافظت در برابر تابش اشعۀ UVA می باشد، که توسط کرم های ضدآفتاب فیزیکی مانند زینک اکساید یا اکسید تیتانیوم می توانند این میزان محافظت از پوست را ایجاد کنند.

 اشعه ماوراء بنفش UVB: اشعه ماوراء بنفش UVB طول موج بیشتری از اشعه های UVA داشته و روی سطح پوست جذب شده و به لایه های زیرین پوست نمی رسد. اشعه های UVB باعث سوختن پوست، برنزه شدن و مهم ترین علت به وجود آمدن سرطان پوست است. از طرفی قرار گرفتن زیر این اشعه باعث به وجود آمدن لک های پوستی می شود. اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب، به همین دلیل است چون باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری های پوست علی الخصوص سرطان و لک می شود.

فاکتوری که در کرم ضدآفتاب پوست تان را در مقابل اشعه UVB مراقبت می کند، SPF است. SPF نشان دهندۀ مدت زمانی است که بدون آفتاب سوختگی می توانید زیر نور خورشید بمانید. برای فهمیدن اینکه SPF چیست عدد SPF را در 10 ضرب کرده و مدت زمانی را که بدون سوختن پوست تان می توانید زیر آفتاب بمانید، بدست می آید. به عنوان مثال کرم ضدآفتاب با SPF، میزان 30 می تواند به مدت 300 دقیقه یا 5 ساعت بدون آفتاب سوختگی پوست تان را حفاظت کند. توصیه دکترهای متخصص پوست و داروسازان در داروخانه آنلاین این است که حداقل از کرم ضدآفتاب با SPF بیشتر از 15 استفاده نمائید. 

SPF 15: کمترین میزان مورد تأیید برای کرم های ضدآفتاب است و برای کودکان و زنان باردار توصیه می شود از این کرم ها استفاده کنند. در صورتی که در منظقه ای هستید که آفتاب شدید نیست هم می توانید این کرم ها را مصرف کنید البته در صورتی که درمان های پوست مانند درمان لک و درمان جوش و کرم های لایه بردار استفاده نمی کنید. این کرم ها می توانند تا 93 درصد اشعه های ماوراء بنفش UVB را مسدود کرده و جلوی آسیب رساندن آن ها به پوست تان را بگیرند.

SPF 30: برای محافظت معمولی روزانه برای پوست های عادی و در شدت آفتاب متوسط کرم های ضدآفتاب با SPF 30 توصیه می شود. کرم ضدآفتاب با SPF 30 دارای مواد ضدآفتاب شیمیایی مانند Mexoryl Sx و Mexoryl XL دارند. کرم های ضدآفتاب با SPF 30 می توانند تا 97 درصد در مقابل UVB پوست شما را حفاظت کنند.

+SPF 50: بیشترین میزان محافظت پوست در برابر UVB را نشان می دهد و کرم های ضدآفتاب با +SPF 50 باعث می شوند 98 درصد اشعه های UVB دفع شوند. این کرم ها دارای چند ماده ضدآفتاب شیمیایی و فیلتر کننده UVA مانند Oxybenzone و Avobenzone و Mexoryl Sx و Mexoryl XL بوده و برای زمان هایی که در آفتاب بسیار شدید قرار دارید، رنگ پوست تان بسیار سفید است، پوست حساس و نازکی دارید، یا تحت درمان های لک و جوش صورت قرار دارید مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF 50 برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود. در صورتی که می خواهید در دوران بارداری یا شیردهی کرم ضدآفتاب بخرید حتماً به یک داروخانه آنلاین مراجعه نموده و یا از یک دکتر پوست در این خصوص مشاوره بگیرید. کرم ضدآفتاب الارو بهترین نوع کرم ضدآفتاب خارجی موجود در ایران است که +SPF 50 دارد.

به طور کلی مواد ضدآفتاب به دو صورت مواد ضدآفتاب شیمیایی و فیزیکی دسته بندی می شوند که مواد ضدآفتاب شیمیایی فیلتر کننده اشعۀ ماوراء بنفش UVB بوده و مانع از آفتاب سوختگی، لک و سرطان پوست می شوند. این مواد جذب پوست شده و با جذب اشعه های آفتاب در واقع به جای رنگدانه های ملانین از پوست شما حفاظت می کنند. مواد ضدآفتاب فیزیکی هم فیلتر کنندۀ  اشعۀ ماوراء بنفش UVA بوده و بافت سنگینی داشته، روی پوست شما قرار می گیرند. مواد ضدآفتاب فیزیکی مثل زینک اکساید اکثرآ به رنگ سفید بوده و به طور کامل مانع از رسیدن اشعه UVA به پوست شده و این اشعه ها را از روی پوست دفع می کنند و در نتیجه مانع پیر شدن و به وجود آمدن چروک بر روی پوست می شوند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که یک کرم ضدآفتاب حتماً تمام طیف های اشعه های خورشید را دفع کرده و پوست شما را به طور محافظت نماید. در این زمینه داروخانه آنلاین به دلیل دارا بودن تمام انواع محصولات ضدآفتاب مرجع بسیار خوبی برای تهیه این محصولات بر حسب نوع پوست و نیاز شما می باشد.  

 

/ 0 نظر / 73 بازدید